Żółta kartka: M.Gwiżdż, Orzeł, R.Augustyn

2:0 ??? (42' rzut karny)
3:0 ??? (45')
4:0 ??? (77')
5:0 ??? (90')

Wydawało się że AKS wyczerpał już limit słabych spotkań w tym sezonie. Dziś jednak w Nowym Sączu zdarzyło się to czego się nikt nie spodziewał - AKS przegrał ze zdegradowaną już Heleną aż 0:5. Porażka jest tym bardziej bolesna że przez pierwsze pół godziny nic nie wskazywało na katastrofę która przyszła. AKS kontrolował mecz i częściej zagrażał bramce rywali. Niestety stracony gol otworzył "puszkę pandory" i już do końca meczu nie potrafiliśmy się podnieść.

Zagraliśmy dziś w najsilniejszym składzie. Po pauzie za kartki wrócili Rafał Kiławiec, Daniel Pławecki i Sebastian Oleksy (usiadł na ławce). Na ławce usiadł także nieobecny tydzień temu Bogusław Orzeł. Kiławiec i Pławecki wskoczyli do pierwszego składu a na ławce usiedli zastępujący ich Rafał Gwiżdż i Łukasz Bukowiec. W 141 spotkaniu zagrał dziś Marcin Gwiżdż co uczyniło go liderem pod względem ilości występów w naszym klubie wśród bramkarzy.

Mecz od początku nam się źle układał. Już w 9 min kontuzji doznał Rafał Kiławiec i musiał zostać szybko zmieniony przez Bukowca. Zanim to nastąpiło Helena miała jedyną okazję w pierwszych 30 minutach - po strzale z dystansu piłka obiła nasza poprzeczkę. Pozostałe zapędy Heleny były dobrze powstrzymywane przez naszą obronę. My mieliśmy kilka okazji a najlepsze zmarnowali Pławecki, który w 15 min mając przed sobą tylko bramkarza uderzył minimalnie obok słupka oraz Przystał, który w 33 min dostał znakomite podanie od Pławeckiego ale z 5m przestrzelił. W 34 min nieszczęść ciąg dalszy - kontuzja Dawida Augustyna i wymuszona kolejna zmiana. Niestety ta zmiana nas nieco rozkojarzyła i 2 min później Helena objęła prowadzenie po strzale z linii pola karnego. Nagle coś złego stało się z naszym zespołem. Zaczęliśmy grać nerwowo, źle zakładaliśmy pressing a rywale wykorzystywali dobrze duże przestrzenie między naszymi formacjami. Skutki były opłakane - najpierw w 42 min po rzucie karnym za faul Marcina Gwiżdża w sytuacji sam na sam straciliśmy drugiego gola. Chociaż akurat tego gola sędzia nie powinien uznać gdyż dogrywający piłkę zawodnik Heleny zgarnął ją wysoko podniesioną nogą tuż przed głową Pasionka za co powinniśmy dostać rzut wolny. Sędzia jednak nie zagwizdał a piłka trafiła do pomocnika Heleny który został sfaulowany przez naszego bramkarza. W 45 min dostaliśmy trzeci gong, napastnik Heleny uderzył jakby od niechcenia z 18m a piłka po rękach Gwiżdża wpadła do bramki po raz trzeci. Helena w pierwszej połowie oddała 4 strzały z czego 3 wpadły do naszej bramki. Katastrofa...

Po przerwie mieliśmy walczyć o wyrównanie do samego końca ale motywacji starczyło nam zaledwie na 5 min. Wtedy do dobrą okazję miał Pławecki ale jego strzał z 13m obronił bramkarz gospodarzy. Od tego momentu w zasadzie waliliśmy głową w mur. Nie potrafiliśmy w ogóle stworzyć zagrożenia pod bramką rywali. Mocnym punktem Heleny był jej bramkarz który królował na przedpolu i nawet gdy mieliśmy rzut wolny w dogodnej pozycji to dośrodkowania padały jego łupem. To nie był także koniec nieszczęść. W 65 min urazu przy próbie strzału nabawił się Przystał a że wykorzystaliśmy już wszystkie zmiany to do końca meczu musieliśmy radzic sobie niemal w dziesiątkę. Przystał ambitnie został na placu i kilka razy powalczył pomimo bólu w polu karnym rywali ale niestety nie był w stanie dać nam więcej. Wy waliliśmy głową w mur a rywale grali mądrze, rozgrywali długo piłkę i przeprowadzali zabójcze kontry po której mogli wygrać wyżej niż 5:0.
Czwartego gola zdobyli po kontrze natomiast przy piątek bramce pomocnik Heleny wykorzystał to że miał zbyt dużo miejsca w naszym polu karnym i mógł spokojnie przyjąć, ustawić sobie piłkę i huknąć w okienko.

Ponieśliśmy dziś sromotną porażkę, po której mocno skomplikowaliśmy sobie sytuację. Przed nami nadal 2 mecze ale punkty w dzisiejszym spotkaniu były kluczowe w walce o utrzymanie. Teraz musimy wygrać pozostałe 2 mecze i liczyć że pozostałe wyniki ułożą się dla nas dobrze. Także wyniki w IV lidze są dla nas obecnie ważne bo od tego jakie drużyny spadną oraz czy zwycięzca IV ligi wygra baraż o III ligę zależy czy z naszej ligi spadną 3 czy 4 zespoły.

I połowa
1' - przechwyt na połowie rywala, D.Augustyn podaje do Pławeckiego, który poradził sobie w polu karnym z obrońcą ale uderzył za lekko aby zaskoczyć bramkarza
5' - po szybkiej wymianie strzał zawodnika Heleny z 20m obija naszą poprzeczkę
11' - Łukasz Bukowiec zastępuje kontuzjowanego 2 minuty wcześniej Kiławca, Bukowiec przeszedł na prawe skrzydło, Pławecki przeniósł się na lewe a do ataku przesunął się Kmiecik
15' - prostopadłe zagranie R.Augustyna do którego dochodzi Pławeckie, zbiega w pole karne i w sytuacji sam na sam strzela minimalnie obok dalszego słupka
19' - sędzia boczny sygnalizuje pozycję spaloną R.Augustyna, której być nie mogło bo 2 metry dalej w głębi pola stał obrońca Heleny. Ta sytuacja wzburzyła ławkę rezerwowych i Orzeł został ukarany żółtą kartką za krytykę orzeczeń sędziego
20' - strzał Pławeckiego z 17m obok bramki
22' - zagranie do Bukowca, który przedziera się między obrońcami, wychodzi sam na sam ale zwleka ze strzałem i bramkarz wygarnia mu piłkę do boku, to nie koniec akcji, wyłożenie piłki na 16m, Przystał strzela mocno ale stojący na lini strzału obrońca odbija głową piłkę na rzut rożny
27' - Pławecki jest szybszy od obrońców i rusza do prostopadłej piłki ale bramkarz Heleny ratuje sytuację wychodząc na 25m i wybijając piłkę spod nóg naszego zawodnika
28' - wolny z bocznego sektora, Kmiecik strzela ponad bramką
33' - świetny przerzut Bukowca, piłka dochodzi do Pławeckiego, który w polu karnym zagrywa idealnie między obrońcami do Przystała ale nasz napastnik pudłuje ponad bramką z 5m
34' - Filip Krzyżak zastępuje kontuzjowanego Dawida Augustyna
36' - 0:1
Przerzut na prawą stronę pod nasze pole karne, skrzydłowy Heleny zagrywa przed pole karne, mocny strzał z 16m wpada do siatki przy dalszym słupku
42' - 0:2
Długa piłka na naszą połowę, Pasionek chce wybić piłkę głową ale zawodnik Heleny wystawia wysoko nogę i "dziubie" piłkę sprzed głowy naszego kapitana. Powinien być rzut wolny dla nas ale sędzia puszcza grę, do piłki dochodzi wbiegający z głębi pola pomocnik Heleny, wychodzi sam na sam i przy probie minięcia jest faulowany przez M.Gwiżdża. Nasz bramkarz dostaje jeszcze żółtą kartkę.
Z rzutu karnego nie myli się zawodnik Heleny uderzając pewnie przy prawym słupku.
45' - 0:3
Napastnik Heleny wygrywa walkę z naszymi zawodnikami, oddaje strzał z ok. 20m, wydawało się że M.Gwiżdż nie będzie miał problemów z obroną ale piłka po jego rękach wpadała przy lewym słupku
Do przerwy przegrywamy 0:3 po fatalnym końcowym kwadransie.

II połowa
46' - w przerwie Rafał Gwiżdż zastępuje Pawła Zelka
50' - R.Augustyn podaje do Pławeckiego który strzela z 14m, bramkarz odbija strzał a próbujący dobijać Kmiecik fauluje bramkarza
51' - Kmiecik strzela z 18m, bramkarz łapie
55' - szybka kontra Heleny, prostopadłe podanie, sytuacja sam na sam ale M.Gwiżdż odbija strzał na rzut rożny
57' - wolny z 25m obok słupka naszej bramki
58' - dosyć nieoczekiwana zmiana - Bogusław Orzeł zastępuje Łukasza Bukowca. AKS po chwili kompletnie zmienia ustawienie. Przez ostatnie pół godziny gramy praktycznie dwójką w obronie wspomaganą przez cofających się Orła i R.Augustyna. Michał Augustyn przeszedł na lewe skrzydło, do środka poszedł Pasionek a w rolę trzeciego napastnika wcielił się Pławecki.
63' - zagranie za plecy obrońców, Przystał sięgnął uciekającej piłki i oddał strzał z 7m ponad bramką, niestety doznał też urazy który mocno go ograniczył w kolejnych minutach
65' - żółta kartka dla R.Augustyna za krytykowanie orzeczeń sędziego
67' - Kmiecik z 17m obok bramki
77' - 0:4
Kontra Heleny, sytuacja sam na sam, pierwszy strzał M.Gwiżdż zdołał odbić ale do piłki dopadł drugi zawodnik Heleny który dobił do pustej bramki
78' - kolejna kontra gospodarzy i znów sytuacja sam na sam, M.Gwiżdż broni nogami
83' - znów zawodnik Heleny wychodzi sam na sam ale P.Oleksy w ostatniej chwili wygarnia mu piłkę spod nóg
86' - tym razem dogranie na 5m w ostatniej chwili przecina R.Gwiżdż uprzedzając składającego się do strzału rywala
88' - akcja w naszym polu karnym, zgranie na 16m i strzał ponad naszą bramką
90' - 0:5
dośrodkowanie z lewej strony w pole karne, piłka dociera do pomocnika Heleny, który ma dużo miejsca i układa sobie piłkę po czym uderza z 14m w prawe okienko
92' - sędzia kończy spotkanie

W najbliższą niedzielę zagramy u siebie z Łososiem Łososina Dolna, który swój mecz z Kolejarzem gra jutro. Narazie tracimy 1 pkt do rywala i najbliższy mecz będzie miał duże znaczenie dla obu zespołów. Na jesieni zremisowaliśmy w Łososinie Dolnej 0:0. W Ujanowicach graliśmy z Łososiem trzy razy, wygrywając dwukrotnie. Ostatnio spotkaliśmy się w kwietniu poprzedniego roku kiedy wygraliśmy 2:1 po golach Skurnoga (samobój) oraz Kiławca z karnego na które odpowiedział były gracz AKS - Robert Pałka trafiając z rzutu wolnego.